
Har du lyst til at lære mere om saltning, syltning og andre metoder til at få sensommerhøsten til at vare langt ind i vinteren?
Trænger du til tips og tricks til at trylle sunde, billige og bæredygtige råvarer til fantastiske smagsoplevelser? Eller har du bare lyst til en hyggelig dag med lækker og bæredygtig frokost i godt selskab på Ungdomsøen? Så er denne workshop lige noget for dig!
Ungdomsøen har allieret sig med elever og undervisere fra Hotel og Restaurantskolen, som vil undervise os i alt fra lynsyltning af grøntsager til langtidsfermenteret kimchi.
Vi laver både egen frokost, men vi sylter også grøntsager, som vi først åbner op til vores bæredygtighedsfestival SUSTAIN den 5. oktober (billet købes separat til SUSTAIN).
Program
09.00-09.30 Færge til Ungdomsøen fra Nyhavn 71
09.45-11.45 Madworkshop
12.00-13.00 Fælles frokost
13.00-14.30 Drømmeworkshop - fremtidige madprojekter på Ungdomsøen
14.50-15.20: Færge fra øen til Nyhavn 71
Vær opmærksom på, at færgen sejler til tiden, så kom mindst 10 minutter før.
Arrangementet er indendørs i vores eget foodlab, pauser udendørs.

Hvad er Ungdomsøen?

Ungdomsøen er et gammelt søfort, der ligger 30 minutters sejlads fra København. På Ungdomsøen laver unge i alderen 15-30 år projekter, de drømmer om herunder events, du kan komme med til! På Ungdomsøen er fællesskabet i fokus - og vi glæder os til at byde dig velkommen på øen.
Vi kan godt finde på at tage billeder og video til arrangementer på Ungdomsøen. Billedmaterialet kan blive brugt til kommunikation på Ungdomsøens hjemmeside, sociale medier, tryksager og øvrige medier. Hvis du ikke ønsker at optræde på billederne, skal du bare sige det til fotografen til det pågældende arrangement.