
Indlæser
Lørdag d. 1. november 2025 kl. 09:00 til 18:00
Onsdag d. 22. oktober 2025 kl. 09:00
Ungdomsøen,
Middelgrundsfortet 1,
1433 København K
Ungdomsøen
Middelgrundsfortet 1
1433 København K
Er du klædt på til at redde liv? Det kan du i hvert fald blive 1. november på Ungdomsøen.
Ungdomsøen vil gerne tilbyde unge i vores netværk at kunne tage ansvar og håndtere en førstehjælpssituation professionelt og med ro i maven. Jo flere som er parate til at udøve førstehjælp både på øen og på land - jo bedre er alles sikkerhed!
Førstehjælpskurset er en praksis-uddannelse, hvor vi har fokus på at bruge hænderne og øve os i at agere i pludseligt opståede situationer. Vi vil blandt andet øve os i at håndtere situationer såsom akut opstået sygdom, småskader og hvad man skal gøre, hvis en person får hjertestop.
Kurset bliver varetaget af Event Safety, som er veluddannede instruktører med en masse praksiserfaring.
Kurset er gratis og inkluderer også frokost, snacks og færgebilletter. Derudov får du efter kursus tilsendt et kursusbevis.
Førstehjælpskurserne på Ungdomsøen er muliggjort med støtte fra Trygfonden.
PROGRAM*
09:00 Færgen sejler fra Nyhavn 71
09:30 Velkomst og morgenkaffe
10:00 Førstehjælpskursus
12:00 Frokost
13:00 Førstehjælpskursus fortsat
15:00 Snackpause
15:30 Førstehjælpskursus fortsat
17:00 Oprydning
17:30 Afgang fra Ungdomsøen
18:00 Cirka-ankomst til Nyhavn
*Vi forbeholder os retten til ændringer i programmet.
Til førstehjælpskurset skal vi lære om og prøve kræfter med:
Billeder
Vi kan godt finde på at tage billeder og video til arrangementer på Ungdomsøen. Billedmaterialet kan blive brugt til kommunikation af og om Ungdomsøen på hjemmeside, sociale medier, i tryksager og øvrige medier. Hvis ikke du ønsker at optræde på billederne, skal du bare sige det til fotografen til det pågældende arrangement.
Klik for at se et kort med stedets placering hos Google Maps >
Ungdomsøen
Tlf: +45 20405999
mariann.burup@ungdomsoen.dk
Ungdomsøen
Tlf: +45 20405999
mariann.burup@ungdomsoen.dk